středa 7. července 2010

Nové účtování služby RapidShare.com (2. update 30. 9. 2010)

Update ze září: Tento článek už není pravda, a já už se ani nepokouším držet krok. Shrnutí najdete zde.

Populární server pro sdílení souborů prochází v posledních dnech mnoha kontroverzními změnami. A i když ta poslední (dnešní) může být pro jistou skupinu uživatelů finančně zajímavá, může být pro celou službu smrtící. V každém případě je nový systém plateb zahalen takovou mlhou, že si jen málokdo spočítá, kolik ho vlastně služba bude stát. Proto jsem to všechno shrnul, spočítal a zveřejnil. Pokud už znáte vývoj RapidShare v posledních dnech, můžete skočit rovnou na třetí odstavec zvaný "RapidPro".

Starý systém
Nejprve si připomeňme stav před přechodem z měsíčních paušálů na Rapids. Podle délky předplaceného období stál účet 4,58-6,99 € měsíčně. To vychází při dnešním kurzu na 118-180 Kč za měsíc. V tomto měsíci jste měli každý den k dispozici 5GB limit stahování, jehož nevyužitá část se uchovávala pro budoucí potřebu, a to až do celkové výše 25 GB. Nějaký limit do zásoby se dal kdykoli přikoupit (po 100 GB, s neomezenou platností - z tohoto balíku se čerpalo až poté, co byl vyčerpán limit nastřádaný běžným užíváním). Jednoduché, transparentní, spravedlivé. Navíc existoval systém odměn pro uploadery obsahu. To znamená, že kdo nahrál na RapidShare žádaný obsah, dostával za každé jeho stažení body, které mohl později vyměnit za prodloužení předplaceného období nebo vyšší limit stahování/ukládání. Zjednodušeně se dá říct, že tito lidé měli vlastně službu zdarma za to, že ji krmili obsahem. Většina, tvořená pasivními uživateli, pak platila za jeho stahování, jak je popsáno výše.

Rapids
Přibližně před týdnem došlo ke změně účtování, a současně ke zrušení programu odměn. Toto takřka okamžitě odradilo od služby řadu uploaderů a pasivní uživatelé se ztratili ve zmateném systému tarifů. Uživatel si musí nejprve nakoupit tzv. Rapidy (Rapids), které se mu přičtou na konto. Rapidy stojí podle objemu nákupu 0,995-1,25 Eurocentu (přibližně 26-32 Haléřů) za kus. Právě těmito Rapidy uživatel platil službu na denní bázi podle aktuálního objemu dat. Na první pohled to vypadalo skutečně "levněji" a "flexibilněji", ovšem na ten druhý to byl jeden velký chaos. Každý z tarifů totiž obsahoval pevně daný limit jak pro stahovaná, tak pro uložená data. To v praxi znamená, že kdo měl na serveru desítky GB dat, nemohl přejít na nižší tarif ani tehdy, pokud vůbec nic z RapidShare nestahoval. Dalším problémem byl smutný fakt, že se tarif podle přenesených dat automaticky zvyšoval (a že třetí stupeň už se oproti měsíčnímu systému zatraceně prodražil), ale naopak už to neuměl. Pokud si tedy uživatel před spaním nepřepnul na nejnižší tarif, měl druhý den smůlu. Z účtu tak mizely Rapidy jako na běžícím pásu.

Během jediného týdne došlo k celé řadě změn. Byl například zaveden a zase zrušen bezplatný tarif, který se měl uplatňovat ve dnech, kdy uživatel nestáhne vůbec nic a současně nemá na serveru soubory, uploaderům byly odpuštěny přesahy v objemu úložiště, pokud souhlasili s tím, že se soubory po 60 dnech bez stažení z RapidShare vymažou, přišla i funkce automatického snižování tarifu (která bohužel podle ohlasu některých uživatelů nefungovala) s nastavitelnou spodní a horní mezí, takže jste měli jistotu, že se nedostanete do velmi drahého pásma vyšších tarifů (mohu potvrdit, že tohle fungovalo). To vše bylo spojeno s bugy ve webové aplikaci, které neumožňovaly změnu některých nastavení, aniž by se pokusily uživatele o této skutečnosti informovat.

Ve finále tak uploader utřel hubu, a takový běžný stahovač, který nepotřebuje mít doma každý soubor z Internetu, mohl skutečně nemalé peníze ušetřit (nechme stranou otázku, jestli může uživatel stát o stahování ze serveru, na který už málokdo něco ukládá). No a jak jsme si na to tak začali zvykat, přišel bordel největší.

RapidPro
Všem uživatelům služby dnes přišel e-mail s informací o tom, že klienti nejsou s novým systémem spokojeni, a protože jim RapidShare naslouchá, změnil účtování na ještě výhodnější a s náplní ještě krémovější. Jsem si skoro jist, že uživatelé nechtěli nic víc, než návrat k osvědčenému systému. Je to skutečně geniálně nepřehledné. Pokud nyní přijde na web služby potenciální zákazník, nemá šanci bez kalkulačky zjistit, kolik ho to vlastně bude stát, a raději půjde hledat štěstí jinam.

Nové účtování je sice pro pasivní uživatele (přinejmenším pro ty soudné) výrazně výhodnější, ale nesmyslně zmatené. Každých 30 dní zaplatíte 99 Rapidů za prodloužení účtu. Toto prodloužení obsahuje 10GB úložiště a 30GB limit stahování. Tento však platí na celých 30 dnů (tedy 1 GB stahování denně). Dodatečné úložiště a stahování si můžete nově platit odděleně. 2 Rapidy měsíčně za 1 GB úložiště a 14 Rapidů za 5 GB stahovacího limitu navíc. Množstevní slevy zde neexistují, ty se uplatňují pouze při samotném nákupu Rapidů.

Když to zaženeme do extrému - pokud bych na starém systému vždy dokupoval nejméně výhodné prodloužení (to na 1 měsíc), na serveru měl uloženo nejvýše pár stovek MB, a každý den stáhnul 5 GB dat, zaplatil bych přesně 6,99 €, tedy nějakých 180 Kč. Dnes bych musel dát 435 Rapidů (99 za balíček RapidPro a 336 za chybějících 120 GB limitu), což je při nejméně výhodném nákupu (po 400 Rapidech) 5,43 €, tj. 140 Kč. Většina uživatelů tak daleko nejde, takže může skutečně ušetřit dost peněz. Zejména pokud bude Rapidy nakupovat ve větších balíčcích. Pak by se ve stejné situaci dostali třeba až na 4,33 €, tedy 112 Kč - v reálném provozu by to byla nepochybně dvouciferná částka. A to už může v ročním měřítku znamenat třeba tisícovou úsporu. U svátečních stahovačů klidně několikatisícovou.

Průser nastane ve chvíli, kdy sami data uploadujete. Nestačí totiž platit za soubory, které v daném měsíci nahrajete na server. Musíte platit i za všechny, které už tam jsou. Pokud tedy nahráváte průběžně, a nechcete odstraňovat svá stará data, musíte se smířit s tím, že vám s každým 1 GB uploadů nad rámec standardních 10 neustále stoupá měsíční paušál! Tohle je podle mě změna, která celou službu zcela zničí. Poskytovatelé obsahu, kteří si RapidShare oblíbili především proto, že za něj díky odměnovému systému nemuseli vůbec nic platit a nebo si dokonce nechali vyplatit odměnu za nasbírané body, by teď byli naopak nuceni platit RapidSharu ohromné sumy peněz za to, že jejich službě dávají smysl. To je postavené na hlavu a RapidSharu to nedává naději na dlouhé přežití.

Důležitý update: Za úložný prostor se nemusí nic platit, pokud souhlasíte s automatickým mazáním souborů, které nebyly 60 dní staženy. V tom případě to nebude zase tak horké :-).

Shrnutí
Nejnovější změny dávají běžným uživatelům, jakým jsem například já, šanci na veliké úspory, ovšem s nepříjemným rizikem toho, že nebude z RapidSharu co stahovat. Pokud dosud sloužil jako skladiště raritních materiálů, pak brzy končí, protože málokterý uploader bude mít důvod platit za uchovávání nestahovaných dat. Pokud těžil z toho, že byl pro uploadery finančně výhodný, tak končí taky, protože je počínaje dneškem bude stát majlant už budou muset platit také. Pokud měl fungovat jako úložiště aktuálních dat, tak se asi udrží jen tak dlouho, jak budou uploadeři ochotní trpělivě promazávat soubory odzadu. Ač tedy v teoretické rovině doporučuji nákup větších balíků Rapids, v praxi to zatím nedoporučím. Koupit jich více než 1000 naráz by byla bláhovost, protože je možná brzy nebude za co utrácet.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Shrnul jsi to přesně a pokud bude chtít Rapidshare přežít, tak bude muset udělat něco s tím uploadováním, tedy nějak motivovat uploadery. Proto čekám brzy změnu podmínek (balíčku) na Rapidsharu, jinak nebude důvod za Rapidshare platit, protože nebude co stahovat. :-D

ronny řekl(a)...

Uploadeři NEMUSÍ platit za uložný prostor. Jen data budou po 60 dnech kdy byly naposled staženy smazány.

Johny_G řekl(a)...

Aha, tak to není špatné. Díky, opravím.

Anonymní řekl(a)...

a já si říkal proč je najednou všude tak málo souboru na rapidu.... :-(

Okomentovat