úterý 18. května 2010

Jak na otravné lagy ve Windows 7

Asi málokdo pochybuje o tom, že jsou Windows 7 velice povedeným systémem, ovšem v prvních chvílích dokáže uživateli otrávit život víc, než tolik proklínané Windows Vista. Za určitých okolností totiž mají tendenci zamrzat takřka při každé příležitosti - ne snad trvale, ale vždy na vteřiny až desítky sekund. Naštěstí se to řeší velice snadno a můžete si tak užít systém naplno.

Zasekaný internetový prohlížeč
Řada běžných uživatelů si toho nejspíše ani nevšimla, protože zaprasený počítač patří k jejich folklóru a počítač mírně laguje při každé příležitosti. Někteří to nejspíš považovali dokonce za vadu internetového připojení. Uživatelé prohlížečů Google Chrome a Chromium však tuto chybu přehlédnout nemohou, protože zasekne okno prohlížeče na dobrých 10-20 vteřin nejen při načítání stránky, ale u určitých webů i během scrollování (zhruba jednou za půl minuty), což je jednoduše k nevydržení. Zde je na vině detekce nastavení proxy, která byla ve Windows 7 implementována přinejmenším podivně. Podívejme se tedy, jak problém řešit:

1) Klikněte na ikonu klíče, a zvolte "Možnosti"

2) Na kartě "Pod pokličkou" klikněte na "Změna nastavení proxy"

3) Na kartě "Připojení" zvolte "Nastavení místní sítě"

4) Zrušte zaškrtnutí "Automaticky zjišťovat nastavení"

5) Po potvrzení všech oken restartujte počítač

Zamrznutí každého otevřeného okna (nejen) po upgradu z Windows Vista
Pokud jste na Windows 7 přešli ze zaběhnutého systému Windows Vista metodou přímého upgrade (byť se mi to stalo už i u čisté instalace v dobách RC), možná narazíte na nejotravnější lag, jaký můžete vymyslet. Každé okno, které se v systému otevře, zhruba na 20 vteřin zamrzne, ačkoli zbytek systému a již spuštěných programů běží spokojeně dál. Zejména v instalačních průvodcích, kde je potřeba šestkrát v řadě otevřít nové okno kliknutím na tlačítko "Další", vyvolává tento bug tendence k agresivitě. Nemálo mě udivilo také řešení, které z nějakého záhadného důvodu opravdu funguje (opravdu se mě neptejte proč). Pomohlo totiž vyčištění registru Windows specializovaným nástrojem (jehož instalace vás bude vzhledem k řečenému stát hodně trpělivosti). A já osobně věřím na to, že podobný software nadělá víc škody než užitku. Pokud budete nějaký hledat, dejte si pozor na licenční model. Drtivá většina vám najde v registru hromadu chyb a jejich opravu umožní až za peníze. U mě zafungoval Wise Registry Cleaner Free, který sice zpracovává pouze 32bitové klíče, ale dle mé zkušenosti oživí i 64bitový systém. Program je vcelku blbuvzdorný, ale přesto si dáme k dobru další obrázky:

1) Před spuštěním vám bude nabídnuto zobrazení nápovědy. To ignorujte, a klikněte na žlutou ikonu "Start" (je označena)

2) Sken proběhne poměrně rychle, a vypíší se vám nalezené chyby. Bezpečně odstranitelné jsou označeny zeleně, ostatní žlutě. Pokud tomu nerozumíte, nechte to tak jak to je. Odstranění bezpečných úplně stačí.

3) Klikněte na označenou ikonu "Opraví problémy" s obrázkem štětce a během chvilky se zbytečné záznamy vymažou.

4) Opět restartujte počítač a vše by mělo být v nejlepším pořádku.

Doufám, že teď si jen užíváte báječně svižnou verzi Windows, která vám dá zapomenout nejen na pomalé Visty, ale i na archaické Windows XP :-).

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Nedavno jsem po letech pouze na WIndows rozsiril svoje portfolio pocitacu o Mac. Zatim zadne zasadni problemy, zasekavani... Samozrejme, Mac OS neni dokonaly a taky to ma svoje mouchy, ale ty veci, ktere me nesmirne stvaly na windows (viz i tenhle clanek) tu nejsou :-) a ty problemy, ktere tu jsou nejsou nijak zasadni a prilis otravne.

Mam ted tedy moznost primeho srovnani mezi Win 7 64-bit na stolnim pocitaci v praci a Macbookem doma. Windows preci jen prohravaji (i kdyz je treba rict, ze Windows musi bezet na ruznem HW, Mac OS X jen na par vybranych konfiguracich.)

Jinak, prima clanek.

Johny_G řekl(a)...

Mně na celé filozofii Applu vadí, že má uživatele apriori za idiota. Práce v callcentru mě ubezpečila v tom, že je to správný přístup, pokud chceš opravdu HODNĚ prodat. Ale já si při vší skromnosti chci určit sám, co je pro můj systém dobré :-).

Pak tu máme onu nesmrtelnou kompatibilitu. Za tu Apple nemůže, nicméně rád hraji počítačové hry a navíc jsem amatérským vývojářem pro Windows Mobile, pro které se bez Visual Studia nedá pohodlně psát.

Neříkám, že je to špatný, nebo byť jen horší systém, ale není prostě pro mě.

Anonymní řekl(a)...

Hm, ja bych ze svych dosavadnich zkusenosti nerekl, ze Mac OS ma uzivatele za idiota. Kuprikladu, mail (gmail a MS exchange) se sice nakonfigujue automaticky (a v mem pripade zcela zpravne) jen zadanim mailu a hesla, ale pak jde jeste doladit.

Co se mi hodne libi jako cloveku, ktery potrebuje i programovat svoje veci, je i zjedoduseny profiler primo v "activity monitoru". Dalsi prima vec je treba Automator, ktery je navic hezky integrovany do Finderu. To jsou veci, ktere si me ziskaly. Unixovy (BSD) zaklad systemu je taky fajn, nejsou potreba takove silenosti jako UAC u windows.

Kompatibilita muze byt samozrejme problem. Rozsah podporovaneho HW je urcite mensi, o tom neni pochyb. Nicmene, treba v Linuxu jsem s tim zapasil taky a vice nez na Macu. Zatim jsem zprovoznil vsechno co potrebuju (MS Office, Matlab, konverze videa, Gimp, Inkscape, Canon kamery....).

Fakt je, ze zadny system neni idealni, ani Mac. Nicmene, zatim mi ve srovnani s windows pripada prijemnejsi i jako programatorovi :-)

Johny_G řekl(a)...

Tak já v zásadě netvrdím, že se na tom nedá programovat. Tvrdím, že se na tom nedá programovat pro Windows Mobile :-).

Anonymní řekl(a)...

Jeee, tak na to jsem ani nereagoval :-) No, hele, ale muzes programovat na iPhone :-)

Okomentovat