sobota 26. ledna 2008

Freeware, shareware, donateware...

Dneska bude ten příspěvek trochu delší a vůbec poprvé se nebude týkat nějakého zajímavého internetového nálezu, ale spíše těch odkazů, co nedávno vyskočily v pravé části blogu. Říká se, že nikdo vám nic nedá zadarmo. Není to tak úplně pravda - jednou za čas se najde někdo, kdo vám něco bezplatně poskytne. V tomto případě se jedná o různý software a služby. Ale co když vývojář ztratí motivaci a už mu prostě bezplatný vývoj nestojí za to?

K celému příspěvku mě dohnala nedávná situace kolem velice kvalitního softwaru jménem iTV, kterou vám v začátku příspěvku objasním. Věc se měla tak, že autor vydal svůj program jako tzv. donateware - je tedy k dispozici zdarma s tím, že když se vám program zalíbí, tak podle vlastního uvážení příspějete na konto autora. Jenže zatímco požadavky uživatelů se kupily, příspěvky pořád nikde (až na pár světlých výjimek), a jakákoli zmínka o nich vyvolala jen bouři nevole. I ruply autorovi nervy a ohlásil zpoplatnění s tím, že přispěvatelé dostanou licenční klíč zdarma. Obecně tedy stačilo zaslat 50Kč a mít vydařený prográmek k neomezenému užití. Našlo se pár takových, ale stejně zbyla hora neplatících uživatelů. Když pak nastala chvíle, kdy se stal program komerčním (ještě příštích pár dní budou omezení jen minimální a až pak to bude na ostro), začal opravdový poprask, a v diskuzi se začaly množit podívné příspěvky plné znechucení, řečí o vyděračských metodách, a požadavků na snížení ceny pro ty, kteří nechtějí využívat všechny funkce (wtf?!). Užívání komerčního programu stojí 100Kč ročně (první dva roky se platí naráz, pak se licence prodlužuje). Konkrétní obrázek o české mentalitě si udělejte sami, já se pomalu přesunu k tématu :-).

I já jsem freewarový vývojář, sem tam udělám něco na přání pro uživatele serverů, které navštěvuji (typicky to bývalo Symbianforum, dnes hlavně Lopuch), a bez nějakých okolků se snažím pomáhat po ICQ s neposlušným počítačem. Ale s tím "zdarma" je to různé - někomu stačí, že prostě dokázal napsat to či ono, já si zase dlouho vystačil s pouhým vděkem. Jenže lidi si na to za chvíli zvyknou a za čas už je ani nenapadne poděkovat, a když už dokonce došlo na opačný pól (tedy výčitky), prostě jsem s jednou svou aktivitou seknul a další omezil. Proto se musí vždycky najít nějaká jiná motivace, a právě peníze jsou její nejklasičtější formou. Jenže teď mi řekněte, jak na to? Zkusím rozebrat, co jsem už zkusil, nebo chci zkusit:

1) Becherovka Game
Docela zajímavá příležitost pro amatérské vývojáře. Nalepte na svou hru Becherovku, a my vás finančně odměníme. Fungovalo to několik let, dokud se pro ročník 2007 nezměnilo vše co se dalo. Schopní lidé byli obměněni za cosi podivného (mrkněte se třeba na reakce ID tom rauch v diskuzním fóru Becherovka Game), pravidla obměněna do absurdity (počítačové kategorie jsou sloučeny do jedné, a je fuk, jestli píšete stomegové RPG, nebo dvoubarevný pong; hry pro PDA jsou sloučeny s totálně neprovnatelnou mobilní Javou; hlavní kategorií se stávají flashové hříčky...), a nakonec stejně nedodržena! (byla vyhlášena kategorie absolutního vítěze, která v letošních pravidlech vůbec neexistovala, a na vyhlášení byli někteří slavnostně odměněni dárkovým košem, který byl vždy samozřejmostí pro první tři místa a tito vůbec neměli předem vědět, že se umístili, natož aby je někdo zval na vyhlášení). O to jsem vytočenější, že jsme letos nedosáhli ani na onen dárkový koš, přestože naše hra v mnohém převyšovala kvality lépe hodnocených javovek. Tím spíš těch neovladatelných hrůz, co jsem si mohl na svém telefonu vyzkoušet - oni se totiž letošní uchazeči o kompatibilitu nějak zvlášť nestarali. Na rozdíl od nás... Takhle to prostě dopadne, když sloučíte blbou J2ME s otevřenými operačními systémy a porotu ustavíte z osazenstva firmy, která se živí prodejem javových her. Netřeba asi opakovat, že tato možnost výdělku pro letošek padá, protože prostě jen přišlo x týdnů práce několika lidí úplně vniveč.

2) Google AdSense
To bylo úplné fiasko - když nemáte obsahový web, tak při korektním využití nic nevyděláte, a lidem bylo za těžko kliknout i jen tak z vděku - ale těžko se zlobit, beztak je to proti pravidlům služby.

3) Exkluzivita pro freewarovou hru
Další nezdařený pokus - jde v podstatě o to, že dá internetový server nějakou komickou částku za to, že umístíte do hry jejich logo a dáte hru k dispozici ke stažení pouze skrz jejich web. U několika počítačových her to šlo, u naší Eleworie pro PDA evidentně ne - a přitom byla úspěšná, a dokonce ve své pozdější mutaci i překročila hranice, na což jsem docela hrdý.

4) Donateware
Aktuální záležitost. Nepodmínil jsem příspěvkem vůbec nic, prostě jsem začal vybírat na webový hosting, z čehož bych měl přínos pro sebe samotného jen zcela minimální (moje doména by stejně trpěla několikapísmennou zkratkou navíc, jako teď u WZ), ale mohlo by to zkvalitnit služby, které poskytuji zdarma. Výsledek - dva lidé přispěli, dva projevili ochotu. Z uzavřené komunity, která celou akci nakopla, jsem dosud neviděl ani Korunu (necháme stranou fakt, že jsem pro onu komunitu vytvořil webovou aplikaci za flašku, a doposud jsem nedostal ani kapku, ani finanční náhradu - o to víc mě mrzí, že mi dluží uživatel Lopuchu). Na tohle se trochu spoléhám - chtěl bych na individuální příspěvky odkazovat v budoucnu, až zase začnu dělat na nějakých těch nových projektech. Každopádně dosavadní situace je příšerná, a navzdory jednomu poměrně štědrému daru dá sesbíraná částka sotva čtvrtinu potřebné sumy.

5) Shareware
To jsem zatím nezkusil, a možná ani nezkusím. Vzhledem k tomu, co jsem řekl v úvodu, je docela zřejmé, že v našich končinách bych stejně nic neprodal, a nabídnout něco do zahraničí není úplně nejsnažší. Navíc už by to chtělo živnostenský list a každoroční hrátky s daněmi. No, nevím...

Takže suma sumárum - služeb tu máme hodně, platit se nechce nikomu a nijak. Přitom se nesnažím na uživatelích vydělávat - jde tu jen a pouze o nějakou tu motivaci. Je hezké, když něco napíšu, a lidé mi za to poděkují, ale třeba i přispějí na Kofolu, kterou jsem večer při psaní vypil, nebo třeba na malou pizzu, kterou jsem si tentýž večer objednal. Nechci tisíce na nový hardware, prostě to jen chce nějaký symbolický příspěvek; nějakou motivaci. A komu se nechce dávat peníze jen tak, může příspět na hosting - konečný užitek bude mít hlavně uživatel - já z toho budu mít opět ten dobrý pocit, že moje práce za něco stojí.

4 komentáře:

Case řekl(a)...

Jojo, pomáhání zadarmo a to, jak si na něj lidi zvyknou, přijde jim samozřejmé a následně třeba i nadávají, že jim nechceš pomoci za jakýchkoliv okolností, je jedním z důvodů, proč jsem s profesionálním působení v IT seknul a proč koneckonců i na diskusních fórech typu lopuší Hardware a podobně pomáhám a radím s podstatně menším nasazením než kdysi. Ono je to totiž báječně nevděčné a lidi se navíc vůbec nesnaží, jakmile mají šanci, že jim někdo pomůže zadarmo.

Johny_G řekl(a)...

Konkrétně tohle mě až tak nedráždí - některým lidem pomáhám dokonce rád. Ale našli se i tací, kteří to přeháněli, já už se nějak neudržel, a od té doby už třeba vůbec nenapsali :-)). Souhlasím s tím, že je fakt zlo, když se druhá strana nesnaží spolupracovat - ale ti většinou spadají do stejné kategorie jako ti dříve zmiňovaní, takže už jsem o nich taky dlouho neslyšel.

Daleko větší problém vidím v tom programování, a vůbec v projektech, které potřebují stálou údržbu. Ono to prostě ze stromu nepadá...

Anonymní řekl(a)...

Tmobile otevřel herní online portál. Taková Eleworia by tam byla skvělá.....Já si kvůli téhle vaší hře šetřím na své první PPC. :)))) No, fakt...

Johny_G řekl(a)...

Na Eleworii jsem opravdu pyšný. Nerad bych ji nechal jen tak odeznít - vážně přemýšlím nad tím, že bych ti dal ke koupi PDA druhý důvod ;-).

Okomentovat