pondělí 22. prosince 2008

Když miliard není dosti

Zase mám po dlouhé době důvod napsat nějaký ten příspěvek. Jeho tématem bude tzv. "ochrana autorských práv", která dosahuje zejména v poslední době naprosto nesnesitelné, až absurdní míry. Pokusím se shrnout, čím nás momentálně miliardáři z nahrávacích a televizních společností, filmových a vývojářských studií, či autorských svazů buzerují a ždímou.

Co už dávno známe:
 • Musíme platit tzv. autorský poplatek za každé médium, na které je možné uložit data. Sem řadíme např. pevné disky, zapisovatelná optická média (CD, DVD), pamětové karty, flashdisky, ale třeba i MP3 přehrávače a podobná zařízení, která mají v sobě uživatelsky přístupnou paměť. Nikdo se neptá, jestli na daných médiích bude jakýkoli obsah, na který se vztahují autorská práva, a pokud ano, tak zda jste si tento obsah legálně zakoupili.
 • Poplatek se vztahuje rovněž na nejrůznější zařízení, které umožňuje rozmnožovat či zaznamenávat zvukové, obrazové či textové informace. Platíme tedy za diktafony, kamery, tiskárny, kopírky, atp.
 • Majitelé hotelů, restaurací a podobných podniků s televizory či projekčními plátny, jsou nuceni vyjma brutálních koncesionářských poplatků hradit také autorské poplatky (nově také tzv. Ochranné asociaci zvukařů, která vznikla před nedávnem), které se odvíjí od počtu televizorů, reproduktorů, pláten, monitorů, atd., a které přechází do velice vysokých částek.
 • Hudební, filmové, televizní a vývojářské společnosti houfně projíždí web, a zvesela vyhrožují uživatelům, kteří svou (povětšinou nezištnou) aktivitou údajně poškozují danou společnost. Z webu tak mizí skeče a znělky ze seriálů, videoklipy, filmové ukázky, atp., protože tím velké korporace rozhodně přichází o těžké miliardy.
 • Je skoro nemožné legálně zakoupit hudbu v elektronické podobě, aby tato nebyla chráněna DRM, a pokud chráněna není tak aby byla v poslouchatelné kvalitě.
 • Ani fyzická média se neobejdou bez ochrany - měli jsme tu slavná hudební CD s rootkity, máme DVD, co nejdou na řadě mechanik přehrát, počítačové hry vyžadující instalaci dodatečných systémových driverů, restart, a neustálou přítomnost optického disku v mechanice.
Co mě dostalo v poslední době:
 • Když jsem chtěl nahrát na YouTube třicet vteřin z Family Guye, ukázalo se, že už mají společnosti typu Fox nastavené automatické filtry, kdy je video automaticky staženo ihned po zveřejnění. Když se podíváte na YouTube, najdete už z Family Guye v podstatě jen statické obrázky doplněné zvukovou stopou (to se týká zejména hudebních čísel). Chtěl jsem upozornit na vtipnou scénu ze seriálu. Pobavit pár lidí a udělat tak jejich počinu reklamu. Z pohledu Foxu jsem je však asi okrádal, neboť si každý z diváků mohl snadno koupit DVD s celou sezónou a těch 30 vteřin si přehrát.
 • Česká protipirátská unie začala rozesílat výhružné dopisy provozovatelům serverů s obaly k CD a DVD. Můžeme tak na internetu pozorovat, jak podobné sajty odpadávají jedna po druhé. Paráda, že to přišlo zrovna teď, když se ty to weby začaly používat ve velkém ke zkrášlení legálně zakoupených příbalových DVD.
 • Některé počítačové hry dostávají v oblasti DRM pořádně na prdel. CD s hrou Spore můžete po několika (tuším že třech) instalacích vyhodit z okna, a jít si koupit novou krabici. GTA 4 pak vyžaduje registraci hned do několika internetových služeb.
 • Zrovna před chvílí mi přišel e-mail od YouTube, že se stanici Channel 4 nelíbí, že jsem uploadoval znělku z Black Books. Důsledky jsou takové, že v některých zemích bude video blokováno (tím budiž vysvětlen nebývalý nárůst hlášky "This video is not available in your country."), v ostatních bude zobrazeno s reklamou, a není možné jej na externí weby umístit jako embedded.
 • Nahrávací společnosti, které mají na YouTube svůj kanál, nejen limitují země, ve kterých se dá na jejich klipy koukat, ale také vyžadují od Googlu platby za sledování videí. Videa jiných uploaderů samozřejmě postupně mizí.
 • Doplněno: Warner Music, a dost možná i jiné společnosti, již stahují z YouTube i svá vlastní videa, ta z oficiálních kanálů (nedohodli se na výši poplatku za zhlédnutí videa). V současnosti už vidíte na YouTube výstražný pruh častěji než video samotné. Osobně mě hodně zamrzelo, že zmizela zfilmovaná podoba desky Who Killed Amanda Palmer - jednalo se o jediné místo, kde bylo možné "film" vidět.
 • S limitováním zemí také souvisí to, že se některým uživatelům zásadně zredukoval seznam oblíbených položek. Co jsme dříve sledovat mohli, dnes již nesmíme.
Co nás čeká/o čem se spekuluje:
 • Piráti v některých zemích mají být při opakovaném porušování autorských práv zcela odstřiženi od internetu.
 • Česká protipirátská unie prý hodlá po zničení serverů s obaly na DVD učinit podobný zásah vůči serverům s českými titulky k filmům a seriálům.
Nevím, jak to vidíte vy, ale mně se při čtení každého dalšího článku vaří krev. Nejvíc bych si přál, aby se dotyční svými penězi zadusili a vychcípali. Do posledního. Ukažte mi jedinou z těch buzerací, která dává smysl - vesměs se jedná o restrikce, které se týkají materiálů odvysílaných pomocí veřejně dostupných kanálů, tedy něco co mohl vidět každý (toto nejvíce vyniká u videoklipů, které běží po celém světě v nekonečných smyčkách - navíc tytéž songy hrají v rádiích s ještě větší kadencí), a nevidím tak důvod, proč by mi měl někdo kázat, na co se smím či nesmím dívat. Podívejte se někdy na videa na YouTube. Může 30 vteřin záznamu v hnusné kvalitě konkurovat sezóně na originálním DVD? Ne, nemůže. A kdo tvrdí opak, ten je idiot.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím autora :). Velmi dobrý článek a plně s tebou souhlasím. Myslím si o těchto lidech to samé. Sou to prostě dementi, nic víc. Nechápu proč jim to vadí. Mají plné kapsy (kdyby jenom kapsy že?) peněz a ještě takto limitujou ostatní. A platit autorský poplatek za to, že si chci koupit pevný disk do komplu, to je už něco. No :) tak nebo tak s tím my..hm..normální lidi nic nezmůžem. Jinak si tento blog přidávám do záložek při spuštění prohlížeče tak doufam že budeš přispívat časteji ať je co číst :)

Johny_G řekl(a)...

Děkuju pěkně :-). Co se týče přispívání, nemůžu nic slíbit. Tenhle blog je spíš zralý na Atom/RSS, nežli homepage :-).

Anonymní řekl(a)...

Naprosto souhlasím. nevím, zda se zde může psát sprostý slova, ale asi ne. Takže vlastně nemám co bych dodal. Snad jen tohle. Kdo má jednu miliardu, chce další. Kdo má druhou chce třetí atd. Ty nenažrané svině by se měly stydět. Jenže boj proti nim bude asi marný....
(pika@ufo.cz)

Zdena řekl(a)...

Johnku super! Za moji generaci bych ještě trochu poupravila tvoje tvrzení "Co jsme dříve sledovat mohli, dnes již nesmíme." na "Co jsme dříve sledovat nemohli, dnes již nesmíme." Boj proti tomu určitě není marný, ale na dlouhou trať, protože vůně peněz je pro mnohé ta nejlákavější. Zdraví Isa

Okomentovat