pátek 16. března 2012

PlayBook? Proč ne!

Už je to více než rok, co jsem napsal poslední příspěvek. Tak nějak už nemám čas na slohy překračující délku Tweetu. Ale tuhle jsem se na Google+ tak rozkecal o BlackBerry PlayBooku, že by to vydalo na blogpost. No a proč si dělat zbytečné násilí? Tady ho máte v původní podobě, jen s malým dodatkem na konci.

První den - původní post z Google+
Byl jsem požádán o zkušenosti s PlayBookem, tak tedy alespoň ty první dojmy :-).

V krabici najdete vše potřebné. Vedle tabletu nabíječku s dlouhým kabelem a EU i UK konektorem, MicroUSB kabel (ne jen adapter a půlmetrový kabel, jako u Transformera), příjemný obal a hadřík z mikrovlákna.

Po zapnutí trvá ještě tak 45 minut, než se dá tablet používat, protože stáhne přes 500MB velkou aktualizaci. Všimnete si ale, že se dá probudit tahem po displeji; nemusíte hledat hardwarové tlačítko. Ta jsou přesně čtyři. Vypínač, hlasitost dolů, play/pause, hlasitost nahoru. Tablet má dvě kamery (přední a zadní), vepředu navíc stereo reproduktory a notifikační LEDku. Dole je kromě MicroUSB ještě MiniHDMI a tři piny pro kontaktní nabíjení. Mimochodem - vedle LEDky se k upozornění používá ještě zajímavý mechanismus přímo v OS, kdy se červeně ohraničí levý horní roh jakékoli aktivní aplikace, a ten jemně pulzuje.

K tomu se váže další zajímavost. I rám displeje je dotykový. Takřka vše v systému se ovládá gesty, která vedou z černého rámu do obrazovky. Ze strany na stranu se přepínají aplikace, zhora se stahuje menu, zespoda nabídka aplikací (běžících i instalovaných), šikmo pak například notifikace a rychlá nastavení, nebo zobrazení klávesnice. Je to příjemné a návykové :-). Mimochodem - tablet je maličký, a na klávesnici se tak dá psát palci, i když jej držíte na šířku. A to mám spíše kratší prsty.

Systém pracuje rychle, ale na plynulosti animací strádá. Je to zhruba jako Android. Launcher je zvláštní. Stránkuje se jak plynulým pohybem nahoru a dolu, tak ze strany na stranu. Pochopil bych to při ruční organizaci aplikací (ta je samozřejmě možná), ale proč vás nechá scrollovat i sám systém po instalacích z AppWorldu, to jsem nějak nepochopil. Každopádně ho obvykle neuvidíte. Pokud nebudete násilně ukončovat aplikace, vždy tablet probudíte do poslední běžící. Něco jako výchozí plocha v zásadě neexistuje, a přehledu aplikací dosáhnete jen ukončením všech běžících. Je to nezvyklé, ale v zásadě na tom není vůbec nic špatného. Vizuálně je systém moc hezký, gesty se dobře ovládá, všechno se hýbe decentními a chytlavými animacemi, a předinstalované aplikace mají skvěle odladěné GUI (multipane je samozřejmostí, a narazíte i na zábavné efekty typu Kalkulačka, kdy z ní jako z tiskárny vyjíždí průběh výpočtu, načež můžete data smazat, a lístek se animací utrhne o právě vysunuté zoubky). Ve standardní výbavě je mj. i správce souborů, YouTube, PressReader, kancelářský balík a Adobe Reader; když k tomu připočtete fungující flash, tak asi jen těžko narazíte na nezobrazitelný obsah. Zdarma jsou i některé hry - z těch AAA jmenuji předinstalované NFS Undercover a EA Tetris, na AppWorldu pak třeba Asphalt 6 (dnes jsme zkoušeli cross-platform Multiplayer mezi iPadem, Transformerem a PlayBookem - jde to :-) ) nebo Modern Combat HD. Hry běží naprosto plynule, a velmi dobře snáší přepínání mezi aplikacemi. Bez nějakého loadingu se vrátíte přesně tam, kde jste byli.

Pokud jde o další instalovatelné aplikace, je situace podobná jako u WP7. Je jich vážně málo, a ty existující jsou dost drahé. Ale najdete tam třeba i Machinarium, které kupříkladu na Androidu vůbec není. Jo a Facebook tu má lepšího klienta než Android nebo iOS. Zato předinstalovaný Twitter vás jen pošle do prohlížeče. Ani to WebView to není. K přehrávání multimédií jsem se zatím nedostal.

Vestavěný e-mailový klient se mi překvapivě dost líbí. Mj. integruje i zprávy z Facebooku, Twitteru a LinkedInu; podporuje i některé známé WebMaily. Ve stávající verzi systému má ale problém s pushem u Gmailu. Pokud ho zvolíte, budete co pár vteřin vyplňovat heslo. Zatím se musíte spokojit s pevným intervalem kontroly. Ale u všech zmíněných služeb funguje i synchronizace kontaktů, stejně tak Google Calendar se synchronizuje - ovšem pouze "primární" kalendář - u mě se bůh ví proč stanovily narozeniny kontaktů, ale ještě jsem to ani nezkoušel řešit.

To je asi všechno, na co si takhle z hlavy vzpomenu. Obecně jsem velice příjemně překvapen, a případné dotazy rád zodpovím :-).

Doplnění
Teď už opravdu jen stručně. Za těch pár dnů se ukázalo, že akce "PlayBook pro vývojáře zdarma" nese své ovoce - vyplatí se denně kontrolovat App World, abyste zjistili, že se tam postupně objevují všechny zajímavé aplikace z konkurenčních platforem (Angry Birds a Cut the Rope jsou samozřejmostí :-) ), ale třeba i BlackBerry-only GeeReader, který hravě nakope zadek oficiálnímu Google Readeru na Androidu. Dokonce už přestává být samozřejmostí, že všechno stojí $4.99. I mezi nejlepšími se začíná objevovat řada dolarových aplikací, a standard se posouvá tak ke třem dolarům. A když aplikace neexistuje, pomůžete si jinak. Jelikož má PlayBook dobrý prohlížeč s rychlou podporou flashe, a navíc je to jediný tablet na trhu se skutečným multitaskingem, našel jsem jednoduchou náhradu za Google Music. Prostě si pustím hudbu v prohlížeči a jdu dělat něco jiného. Hraje vesele dál, a dokonce reaguje na hardwarové tlačítko Play/Pause (what kind of sorcery is that?!). K tomu ještě dodám, že ty přední stereo reproduktory umí hrát nahlas jako prase, takže když chcete někomu před barákem pustit video z YouTube, tak to dokonce uslyší :-). YouTube funguje v prohlížeči dobře, ale obsahuje i daleko lépe ovladatelnou nativní aplikaci.

Dále jen telegraficky: kamera je rychlá a zřetelná i za šera, má dobře fungující softwarový stabilizátor, ale za jakýchkoli světelných podmínek značně zrní. Takže na žádné "hezké" focení to rozhodně není, ale při dokumentaci vás nezaskočí špatné světlo. O mikrofonu se dá říct totéž. Vždy perfektně zřetelný, ale vždy na pozadí zrní. Baterie vydrží podle intenzity používání 1-3 dny. Tablet bez problémů přehrává HD video, a na tom jemném displeji je to ostré jako břitva. Titulky ani různé formáty jsem nezkoušel.

Další doplnění (30. 3. 2012)
Pozoroval jsem, že prostě Transformera nebo iPad nevezmu do ruky, protože mi PlayBook vyhovuje daleko víc. A nejen proto - Transformera jsem prakticky nepoužíval ani před PlayBookem, ač byl neustále po ruce (zatímco iPad mám jen v práci). Přitom pořád nevím, jak bych to vlastně definoval. PlayBook je pro mě těžká závislost, a myslím si, že za to můžou hlavně rozměry, hmotnost a ergonomie ovládání. Žádný tablet se mi ještě neovládal tak rychle a pohodlně, a taky je to první tablet, který můžu používat celé hodiny, aniž bych hledal podklad nebo opěrku. Prostě se dá pohodlně držet v rukou libovolně dlouho (ne 20 minut, jako výše jmenované), a systém gest si mě nenávratně získal. Přitom jsou obavy typu "7 palců už není tablet, ale přerostlý telefon" naprosto liché. Layouty i rozlišení umožňují ryze tabletové používání - na displej se vejde dostatek informací, a díky dual-pane je všechno vždycky po ruce. No a v neposlední řadě kvůli stále omílaným gestům, kdy se dostanete k potřebné aplikaci během vteřiny až dvou :-).

No abych to shrnul - je to skvělý tablet, a zaslouží si větší pozornost!

2 komentáře:

Vlad Kuzba řekl(a)...

To jsou výborné zprávy, děkuji. Tablet mi dorazí v polovině dubna, myslíte, že 16GB verze bude na běžné použití stačit? Kolik je volné uživatelské paměti?

Johny_G řekl(a)...

Jo, to nevím. V tomto ohledu nejsem řadový uživatel. Filmy v tom nenosím, a hudbu prakticky také ne. Mně by stačila i polovina.

Jinak píše mi to Total Storage 14.7 GB. Jestli je v tom zahrnut i operační systém, to bohužel netuším. Mám tu teď nainstalováno moc věcí na to, abych to posoudil :-).

Okomentovat